Kranio-sakralna terapija Kaj je Craniosacralna Osteopatija? Craniosacralna Osteopatija je izjemno nežna tehnika manipulacije s kostmi in tkivi, ki ima za cilj vzpostavitev naravnega idealnega stanja v človekovem telesu. V svoje tehnike vključuje sodobna spoznanja s področja anatomije, fiziologije in embriologije. Osnovna predpostavka Craniosacralne Osteopatije je povezava med strukturo in funkcijo v telesu oziroma delovanje primarnega respiratornega sistema. V bistvu gre za relativno mlado veÅ¡čino, katere zametki segajo v začetek prejÅ¡njega stoletja v ZDA, ki pa se je kot komplementarna metoda zdravljenja močno uveljavila v razvitem svetu. Priznana je v Nemčiji, Avstriji, Italiji in Angliji, v Å vici pa je celo vključena v sistem zdravstvenega zavarovanja in je enakovredna fizioterapiji.
Kaj pomeni primarni respiratorni sistem? Primarni respiratorni sistem sestavlja inherentno (neločljivo vezano), ritmično, avtomatično, samodejno ciklično gibanje in premikanje in sicer 10-12 krat v minuti pri zdravem človeku. To povzroči ritmično Å¡irjenje vseh sredinskih struktur v telesu, istočasno pa pride do eksterne rotacije vseh parnih struktur pri krčenju. Vsaka celica in vse tekočine izražajo to ritmično, samodejno življenje in gibanje skozi življenje. To gibanje in premikanje sta pomembna faktorja pri vzdrževanju zdravja v vitalni homeostazi, funkciji centralnega živčnega sistema, endokrinega sistema in ostalih enot v funkciji fiziologije. Obstajata dva tipa premikanja in gibanja; zavedno in nezavedno. Zavedno, tisto, ki ga povzročimo sami, in nezavedno, ki je striktno aktivnost krčenja in Å¡irjenja sredinskih struktur ob sočasni notranji in zunanji rotaciji bilateralnih struktur. To gibanje vsebuje vse od fluidov, mehkega tkiva do kosti; v bistvu vsebuje vse celice v fiziologiji telesa. Zato je Å¡e kako pomembno preučevati medsebojne povezave vseh teh elementov. Vsak posamezen del telesa je anatomsko in fizioloÅ¡ko ustvarjen in koordiniran v svoji obliki in stanju, da manifestira to ritmično gibanje. To ritmično gibanje je v telesu vedno prisotno, tako če se gibamo ali če mirujemo.
Kje pomaga? Učinkovita je za rehabilitacije po nesrečah, pri omotici, vrtoglavici, porodnih travmah, glavobolih, nevroloÅ¡kih obolenjih, obolenjih hrbtenice in obolenjih vegetativnega živčevja, kot so nespečnost, izčrpanost, depresija, prebavne motnje, menstrualne težave, astma… Pomaga pri raznih obolenjih hrbtenice, kot so hernije, skolioze, lordoze… Koristna je pri pripravi na porod in delu z dojenčki in otroci. Dolžina tretmana pri odraslih traja približno 60-90 minut, pri dojenčkih pa malo manj. Å tevilo tretmajev je sicer odvisno od primera do primera, giblje pa se okoli 25 pri odraslih, za otroke pa je včasih dovolj že 2-5. V začetku se v prvem tednu opravi 2-3 terapije, nato pa enkrat na tedensko.
|